Objawy depresji i znaki ostrzegawcze

Co to jest depresja?

Od czasu do czasu przygnębienie jest normalną częścią życia, ale kiedy emocje takie jak beznadziejność i rozpacz utrzymują się , możesz mieć depresję. To coś więcej niż smutek będący odpowiedzią na życiowe trudności i niepowodzenia. Depresja zmienia sposób myślenia, odczuwania i funkcjonowania w codziennych czynnościach. Może przeszkadzać w pracy, nauce, jedzeniu, spaniu i cieszeniu się życiem. Samo przetrwanie dnia może być przytłaczające.

Podczas gdy niektórzy ludzie opisują depresję jako „życie w czarnej dziurze” lub poczucie zbliżającej się zagłady, inni czują się pozbawieni życia, puści i apatyczni. Zwłaszcza mężczyźni mogą odczuwać złość i niepokój. Osoby depresyjne mają często kłopot z radzeniem sobie z emocjami.  Jakkolwiek doświadczasz depresji, nieleczona może stać się poważnym schorzeniem. Ale ważne jest, aby pamiętać, że poczucie bezradności i beznadziejności to objawy depresji. Nie jest to rzeczywistość twojej sytuacji.

Bez względu na to, jak beznadziejnie się czujesz, możesz poczuć się lepiej. Rozumiejąc przyczynę swojej depresji i rozpoznając objawy i typy depresji, możesz podjąć kroki w celu przezwyciężenia problemu.

Znaki ostrzegawcze i objawy depresji

Depresja różni się w zależności od osoby, ale istnieją pewne typowe oznaki i objawy. Należy pamiętać, że te objawy mogą być częścią normalnego życia. Ale im więcej masz objawów, im są silniejsze i im dłużej trwają – tym bardziej prawdopodobne jest, że masz do czynienia z depresją.

10 typowych objawów depresji

 1. Poczucie bezradności i beznadziejności. Typowe fałszywe przekonania: nic nigdy się nie poprawi i nic nie możesz zmienić.
 2. Utrata zainteresowania codziennymi czynnościami. Unikasz towarzystwa, rozrywki, niewiele rzeczy sprawia radość.  Straciłeś zdolność odczuwania radości i przyjemności.
 3. Zmiany apetytu lub wagi. Istotna utrata lub zwiększenie masy ciała. Zmiana o więcej niż 5% masy ciała w ciągu miesiąca.
 4. Zmiany snu. Bezsenność lub zwłaszcza budzenie się we wczesnych godzinach porannych.
 5. Częstsza drażliwość. Uczucie pobudzenia, niepokoju lub rozdrażnienia. Masz niski poziom tolerancji, wszystko i wszyscy działają Ci na nerwy.
 6. Utrata energii. Uczucie zmęczenia, ospałości i fizycznego wyczerpania. Całe ciało może wydawać się ciężkie, a nawet małe zadania są męczące lub ich wykonanie trwa dłużej.
 7. Wstręt do samego siebie. Silne poczucie bezwartościowości lub winy. Ostro krytykujesz siebie za dostrzeżone wady i błędy.
 8. Lekkomyślne zachowanie. Angażujesz się w zachowania eskapistyczne, takie jak nadużywanie narkotyków, lekkomyślna jazda lub niebezpieczne sporty.
 9. Problemy z koncentracją. Kłopoty ze skupieniem się, podejmowaniem decyzji lub zapamiętywaniem rzeczy.
 10. Niewyjaśnione bóle i bóle. Nasilenie dolegliwości fizycznych, takich jak bóle głowy, pleców, bóle mięśni i brzucha.

Jak objawy depresji różnią się w zależności od płci i wieku?

Depresja często różni się w zależności od wieku i płci, a jej objawy są różne u mężczyzn i kobiet, młodzieży i starszych osób dorosłych.

Depresja u mężczyzn

Rzadziej uznają uczucia nienawiści do siebie i beznadziejności. Zamiast tego narzekają na zmęczenie, drażliwość, problemy ze snem oraz utratę zainteresowania pracą i hobby. Częściej też doświadczają objawów, takich jak złość lub agresja. Występują lekkomyślne zachowania i nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Depresja u kobiet

Kobiety częściej doświadczają objawów depresji, takich jak wyraźne poczucie winy, nadmierne spanie, przejadanie się i przyrost masy ciała. Wpływ mają również czynniki hormonalne podczas menstruacji, ciąży i menopauzy. 

Depresja u nastolatków

Drażliwość, złość i pobudzenie to często najbardziej zauważalne objawy, nie smutek. Mogą również skarżyć się na bóle głowy, brzucha lub inne bóle fizyczne.

Depresja u osób starszych

Częściej skarżą się na fizyczne niż emocjonalne oznaki i objawy depresji: na zmęczenie, niewyjaśnione bóle i problemy z pamięcią. Mogą również zaniedbać swój wygląd i przestać przyjmować leki krytyczne dla zdrowia.

Rodzaje depresji

Depresja przybiera różne kształty i formy. Określenie nasilenia depresji – bez względu na to, czy jest ona łagodna, umiarkowana czy poważna – może być skomplikowane, ale wiedza o tym, jaki masz typ depresji, może pomóc w radzeniu sobie z objawami i uzyskaniu najskuteczniejszego leczenia.

Łagodna i umiarkowana depresja

Łagodna i umiarkowana depresja to najczęstsze rodzaje depresji. Objawy łagodnej depresji mogą utrudniać codzienne życie, pozbawiając cię radości i motywacji. Objawy te nasilają się w umiarkowanej depresji i mogą prowadzić do spadku pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Duża depresja

Duża depresja występuje znacznie rzadziej niż łagodna lub umiarkowana depresja i charakteryzuje się ciężkimi, nieubłaganymi objawami.

 • Nieleczona poważna depresja trwa zwykle około sześciu miesięcy.
 • Niektórzy ludzie doświadczają tylko jednego epizodu depresyjnego w swoim życiu. Duża depresja może być zaburzeniem nawracającym.

Nietypowa depresja

Nietypowa depresja jest częstym podtypem dużej depresji z określonym schematem objawów. Reaguje lepiej na niektóre terapie i leki niż inne, więc rozpoznanie tego może być pomocne.

 • Osoby z nietypową depresją doświadczają przejściowej poprawy nastroju w odpowiedzi na pozytywne wydarzenia, takie jak dobre wieści lub spędzanie czasu z przyjaciółmi.
 • Inne objawy atypowej depresji obejmują przyrost masy ciała, zwiększony apetyt, nadmierne spanie, uczucie ciężkości w rękach i nogach oraz wrażliwość na odrzucenie.

Przyczyny depresji i czynniki ryzyka

Podczas gdy niektóre choroby mają określoną medyczną przyczynę, co sprawia, że ​​leczenie jest prostsze. Depresja jest znacznie bardziej skomplikowana. Niektóre leki, takie jak barbiturany, kortykosteroidy, benzodiazepiny, opioidowe leki przeciwbólowe i specyficzne leki na ciśnienie krwi mogą wywoływać objawy depresji u niektórych osób. Podobnie jak niedoczynność tarczycy. Ale najczęściej depresja jest spowodowana połączeniem czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych, które mogą się znacznie różnić w zależności od osoby.

Pomimo tego, co być może widzieliście w reklamach telewizyjnych, czytaliście w artykułach prasowych, a może nawet słyszeliście od lekarza, depresja jest nie tylko wynikiem braku równowagi chemicznej w mózgu. Fakt posiadania zbyt dużej lub zbyt małej ilości jakiejkolwiek substancji chemicznej w mózgu, która może być po prostu wyleczony lekami. Czynniki biologiczne z pewnością mogą odgrywać rolę w depresji, w tym stany zapalne, zmiany hormonalne, zahamowanie układu odpornościowego, niedobory żywieniowe . Ale czynniki psychologiczne i społeczne – takie jak przeszłe urazy, nadużywanie substancji odurzających, samotność, niska samoocena i wybór stylu życia – również mogą odgrywać ogromną rolę.

Czynniki ryzyka, które mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na depresję 

Choroba najczęściej wynika z połączenia wielu różnych czynników, a nie z jednej przyczyny. Na przykład, jeśli przeszedłeś rozwód, zdiagnozowano u Ciebie poważny stan zdrowia , stres może skłonić Cię do większego picia, co z kolei może spowodować, że odejdziesz od rodziny i przyjaciół. To wszystko może przyczynić się do problemu.

Oto przykłady czynników ryzyka

Izolacja i Samotność. Istnieje silny związek między samotnością a depresją. Brak wsparcia społecznego może nie tylko zwiększać ryzyko wystąpienia depresji, ale depresja może powodować oddalanie się od innych, potęgując poczucie izolacji. 

Problemy małżeńskie lub w związkach . Chociaż sieć silnych i wspierających relacji może mieć kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia psychicznego. Niespokojne, nieszczęśliwe relacje mogą mieć odwrotny skutek i zwiększać ryzyko depresji. 

Ostatnie stresujące doświadczenia życiowe . Poważne zmiany życiowe, takie jak strata bliskiej osoby, rozwód, lub problemy finansowe, często mogą powodować przytłaczający poziom stresu. Zwiększa on ryzyko wystąpienia depresji.

Rodzinna historia depresji. Ponieważ może występować w rodzinach, prawdopodobnie niektórzy ludzie mają genetyczną podatność na depresję. Jednak nie ma jednego genu „depresji”. I tylko dlatego, że bliski krewny cierpi na depresję, nie oznacza to, że ty też musisz. Twoje wybory dotyczące stylu życia, relacje i umiejętności radzenia sobie są tak samo ważne jak genetyka.

Przewlekła choroba lub ból . Niekontrolowany ból lub rozpoznanie poważnej choroby, takiej jak rak, choroba serca lub cukrzyca, może wywołać poczucie beznadziejności, a nawet doprowadzić do depresji.

Osobowość . Niezależnie od tego, czy cechy osobowości są odziedziczone po rodzicach, czy w wyniku doświadczeń życiowych, mogą wpływać na ryzyko depresji. Na przykład, możesz być bardziej narażony na ryzyko, jeśli masz skłonność do negatywnego nastawienia do życia, jesteś wysoce samokrytyczny. Osoby z tendencją do zamartwiania się lub niską samooceną również mogą łatwiej chorować.

Trauma lub wykorzystywanie we wczesnym dzieciństwie . Stresy we wczesnym życiu, takie jak trauma z dzieciństwa, znęcanie się mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na szereg przyszłych schorzeń, w tym depresję.

Nadużywanie alkoholu lub narkotyków . Nadużywanie substancji często może współwystępować z depresją . Wiele osób używa alkoholu lub narkotyków w celu leczenia swojego nastroju lub radzenia sobie ze stresem lub trudnymi emocjami. Jeśli jesteś już narażony na depresję, nadużywanie alkoholu lub narkotyków może popchnąć cię na krawędzi.

Znalezienie przyczyny twojej depresji może pomóc w ustaleniu leczenia.

Zrozumienie przyczyny depresji może pomóc w przezwyciężeniu problemu. Na przykład, jeśli j czujesz się samotny i smutny, znalezienie nowych znajomych prawdopodobnie poprawi ci nastrój bardziej niż pójście na terapię. W takich przypadkach depresja jest leczona poprzez zmianę sytuacji. Jeśli cierpisz na depresję z powodu ślepej zaułka pracy, najlepszym sposobem leczenia może być znalezienie bardziej satysfakcjonującej kariery. Będzie to prawdopodobnie bardziej skuteczny sposób zamiast zwykłego przyjmowania leku przeciwdepresyjnego. 

Kiedy szukać profesjonalnej pomocy

Jeśli wsparcie bliskich i przyjaciół oraz zmiany stylu życia nie wystarczą, być może nadszedł czas, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty zdrowia psychicznego. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia depresji, w tym:

Terapia . Skuteczne leczenie depresji często obejmuje konsultację z terapeutą. Może dostarczyć Ci narzędzi do leczenia depresji z różnych punktów widzenia i zmotywować Cię do podjęcia niezbędnych działań. Terapia może również zapewnić umiejętności i wgląd w zapobieganie nawrotom depresji.

Leki mogą być konieczne, jeśli masz myśli samobójcze lub gwałtowne. Ale chociaż może pomóc złagodzić objawy depresji u niektórych osób, nie jest lekarstwem i zwykle nie jest rozwiązaniem długoterminowym.